Artikeln publicerades 8 juni 2026

Kulturarvsbesök i Gallejaur för ÅK1

En grupp barn som sitter på stolar i en ladugård.

Aila visar och berättar om gamla föremål. / Bild: privat.

Förra veckan fick årskurs 1 på Tallbacka åka på Kulturarvsbesök till Gallejaur. En årligt återkommande aktivitet genom "Kultur i skolan".

Under besöket får eleverna bland annat gå en guidad naturstig i Naturreservatet och besöka de gamla byggnaderna i kulturreservatet, för att lära sig mer om hur det var förr i tiden. De får också lära sig om gamla föremål och vad de använts till och så klart får de även träffa och mata djuren, vilken är både roligt och lite spännande.

Reservat på 109 hektar

Gallejaur beläget i den södra spetsen av Arvidsjaurs kommun i Norrbottens län sträcker sig från landsvägen nere vid sjön upp till Gallejaurbergets topp. Området är sedan 2008 ett natur- och kulturreservat. Byn har idag välbevarade gårdsmiljöer med tillhörande gammelskog. Det sägs att det är som att kliva tillbaka i tiden till ett norrländskt 1800-tal.

Ett välbevarat kulturpräglat landskap med höga kulturhistoriska värden. Hela området är unikt och representativt för Norrbottens nybyggarepok under 1800-talet och dess utveckling fram till 1900-talets jordbruksmiljö. Tillsammans med områdets höga biologiska värden och goda vandringsleder i naturreservatet.

Förvaltare och aktörer: Länsstyrelsen i Norrbottens län, Gallejaur-järvlia kulturbygdsförening, Stiftelsen Systrarna Karlsson i Gallejaur.

Catalina står med barnen i ladugården och förbereder dem på att gå ut och mata fåren (vänster), sen kommer fåren springandes när de hör att det är mat på gång (höger). / Bild: privat.