Artikeln publicerades 25 maj 2026
Rörelsedag på Tallbackaskolan

Rörelsedag på Tallbackaskolan. Foto Maria Sundkvist.
Med inspiration från Folkhälsoveckan anordnade årskurs 2 på Tallbackaskolan en fantastisk rörelseeftermiddag för hela skolan – en eftermiddag fylld av rörelseglädje, gemenskap och skratt!
Tack vare ett fint samarbete med Arvidsjaurs församling hade eleverna fått möjlighet att köpa in nya uteleksaker såsom rockringar, hopprep och olika bollar. De nya aktiviteterna väckte stor glädje och nyfikenhet hos eleverna redan från start.

Rörelsedag på Tallbackaskolan.

Rockring var en av aktiviteterna på "rörelsedagen" på Tallbacka. Foto Maria Sundqvist.
Under den soliga eftermiddagen fick barnen delta i tre olika stationer som årskurs 2 hade planerat och ansvarat för. Vid den första stationen testades både hopprep och rockringar där eleverna hoppade, snurrade och utmanade sig själva och varandra med stor entusiasm.

Foto: Maria Sundqvist.
Vid löpstationen sprang barnen med energi och glädje, och några passade även på att plocka fina blommor längs vägen. Den tredje stationen bestod av ett fartfyllt gympapass där hela kroppen fick arbeta till musik och glada hejarop.

Löpning. Foto Maria Sundqvist.
Det märktes tydligt att eftermiddagen uppskattades av både stora och små elever. Solen sken, skratten hördes över skolgården och gemenskapen stod verkligen i centrum. Efter alla aktiviteter samlades hela skolan tillsammans för att svalka sig och njuta av en välförtjänt isglass.
Det blev en mycket lyckad eftermiddag där rörelseglädje, samarbete och gemenskap fick stå i fokus!
