A-städ ett företag i utveckling
Hela A-städgänget utanför deras lokaler i centrala Arvidsjaur. Foto Kent Norberg.
Februari 2021 köpte Matilda Renberg städfirman A-Städ AB, i Arvidsjaur:
-Det är kul med utmaningar!
Firman går ”bra” och har utökats med tvättuppdrag för bland annat Hemtjänsten. Övriga kunder är exempelvis; företag, privatpersoner, Fortifikationsverket, Posten och Lubor.
Största kunden är dock Arvidsjaurhem.
Uppdragen varierar med årstiderna:
-Vår och höst blir det en hel del fönsterputsning och under vintern städar vi testanläggningar, plus en del hus som hyrs ut till testingenjörer.
Utöver erbjuder det erbjuder A-städ helhetslösning med flytthjälp/städning. På menyn finns vidare byggstäd samt maskinell golvvård:
-Typ som att bona, golvet blir som nytt! hävdar Matilda.
Hur ser du på företagets framtid?
-Men bra ändå. Vi har planer som jag inte gärna vill avslöja nu. Fast framför allt ska vi ju jobba för att behålla kundernas förtroende.
Matilda säger att största konkurrenten på företagsstäd är ISS:
-De finns representerade över hela landet och vårt lilla företag kan liksom inte gå in och vinna upphandlingar till stora statliga företag, som även finns utspridda på flera orter söderut. Men vi på A-städ är ett härligt gäng, och jobbar för att fortsätta utvecklas allt eftersom, säger Matilda.