Spel, nöjen och aktiviteter – så ser invigningsprogrammet ut
- Okategoriserade

Vitt på utsidan, men varmt och mysig på insidan: Den nya simhallen erbjuder förutom ett motions- och simbassäng (4x 25m banor) även ett multibassäng (varmvattenbassäng) samt en lekhörna för barn, en bubbelpool och bastur i omklädningsrummet.
Välkommen på en heldag fylld av aktiviteter!
Arvidsjaurs kommun inbjuder alla intresserade medborgare till den officiella invigningen av Sparbanken Nords idrotts- och simhall lördagen den 6 december 2025 från kl. 12.00. Särskilt barnfamiljer är varmt välkomna att njuta av denna dag. Vi har sammanställt ett spännande program med många gratis aktiviteter för både stora och små. Det detaljerade schemat finns i evenemangskalendern (se länk nedan).
Information: Betald parkering
Vi kommer att ha parkeringsvakter på plats och ta en liten avgift för parkering vid området Sparbanken Nord Sport- och simhall till Ringelskolans fotbollsplan. Alla pengar går oavkortat till projektet Värdefull: Alla barn och unga mellan 6 och 18 år är värdefulla och ska kunna idrotta, oavsett ekonomi. Naturligtvis är det inget problem att ta sig dit till fots istället.
Länk till inlägget på evenemangskalendern: Invigning av sport- och simhall | Arvidsjaurs kommun | arvidsjaur.se