Digitalt mottagande för besökare...

2011-09-28 12:19


Mikael och Bengt-Ove Lindström samt Ove Granlund, Företagarna vid den nya skylten. Foto Kent Norberg.
Digitala eventskyltar sätts nu upp vid båda infarterna till Arvidsjaurs samhälle. Mattias och Bengt-Ove Lindström, Lindströms El, kopplade nyligen in el i skylten vid "Laukervägskälet". Ove Granlund (nere till höger), Företagarna, är den som varit i kontakt med de sponsrande företagen.

 

Nu är den första av två "envenemangsskyltar" monterad och klar:
-Jag har saknat någon sådan här form av skylt i många år och välkomnar initiativet! säger Mats Holmström, MDH-bygg.


Det hela började med att Centrumprojektet ville öka attraktionen i samhället och föreslog evenemangsskyltar vid infarterna till Arvidsjaur. På den vägen är det. Kommunen/Centrumprojektet står för en av skyltarna och den andra skylten har sponsrats av företagare.

En ny digital informations- och välkomstskylt sätt nu upp vid båda infarerna till Arvidsjaurs samhälle.
Mikael Grahn har just fäst skylten i traktorns lyftarm och ska nu ut och montera skylten.

-Vi hade en träff med politiker, tjänstemän och 40-50 företagare. Där framkom det att allmänheten kanske inte bara ska klaga på kommunen, utan istället hjälpa till för att utveckla orten, säger Ove Granlund, Företagarna, som därefter drog igång en insamling av medel till den andra skylten.

Mikael Lindström, Lindströms El, skötte det elektriska. Foto Kent Norberg.
Mattias Lindström, Lindströms El, skötte det elektriska. Även Avendus och Annons-X:et hjälper till med skyltningen.

Totalt har 41 företag deltagit i satsningen. Det har de gjort genom olika sponsringsgrader: Guld, silver och brons. Vissa har även ställt upp med maskiner och eget arbete.

-När jag hade tillräckligt med pengar till skylten slutade jag insamlingen. De som hann vara med och bidra kommer att få var sitt diplom, att sätta på väggen i sina kontor, säger Ove som även vill passa på att hylla företagarna:
-Jag är imponerad över våra duktiga företagare som brinner för Arvidsjaur och samhällsutvecklingen och visar att småföretagen är en stor del av vår framtid!

Mats Holmström, MDH-bygg, har sponsrat till evenemangsskylten samt grävt för elkabel. Foto Kent Norberg.
Mats Holmström, MDH-bygg, är en av flera lokala företagare som varit med att sponsra en av "skyltarna".

Hos Tillväxtenheten anser man generellt att evenemangsskylten är en investering som kommer att ge avkastning på kapitalet en lång tid framöver. Och i förlängningen även bidra till ökat intresse för föreningar och ökad omsättning för företagen.

Rikard Lundqvist, Mellanströms Motor. Foto Kent Norberg.
Rikard Lundqvist, Mellanströms Motor, har också hjälpt till med sponsring och grävning till skyltarna.

Det blir turistbyråns personal som kommer att sköta uppdateringen av inläggen på skylten:
-Fantastiskt att kommunen och företagen för första gången kan hitta en lösning tillsammans, säger Mikael Reinholdsson, näringslivsutvecklare.

Obs! Ingen reklam kommer att kunna köpas i Evenemangsskylten.

Vi har varit med och sponsrat Eventskylten:   
Sparbanken Nord
Laponia Hotell och Konferens AB       
A Färg & Tapet AB   
Arvidsjaur Flygplats AB   
Redovisningskonsulterna Redok AB    
Bildelar i Arvidsjaur AB
Arvidsjaurhem AB    
Elsam AB/Elkedjan   
Handelsbanken    
Coop Konsum   
Lelu AB
Hellgrens Ur Optik & Guld   
Bo Bra Fastigheter AB
Ute-Trä AB   
Traktor & Husvagnsservice AB   
Gabriellas Hairstyle   
Anna-Lisas Souvenirbutik   
TABCAB Taxi Arvidsjaur
MDH Bygg AB
Lubor AB   
AB Mellanströms Motor
Kakelugnar & Bygg i Arvidsjaur AB   
Avendus
Arvidsjaurs Plåtslageri AB
Mariannes Optik AB   
Bengt-Ove Lindströms El    
Intersport   
KF Reklam AB/Annonsexet    
Lindqvist kläder AB   
Svennes rep & svets AB   
Fjällbonäs Trävaru AB   
Gaxe handel Statiol   
Värmeteknik Comfort Arvidsjaur   
Anjas hårstudio/Menzon   
NTC Data Fritid AB
Arvidsjaurs Energi AB   
Terapeutcentret   
A-järn & Bygg Arvidsjaur AB   
Sigillum redovisningstjänst AB   
A-Hälsan AB   
Stefan Bergrens schakt AB   
Lundbergs Trä AB   
          

 


Skriv ut: